Wrapkit

wrapkit

Vánoce pro všechny: Lidé díky projektu Univerzity Palackého obdarují opuštěné seniory

https://olomouc.rozhlas.cz/vanoce-pro-vsechny-lide-diky-projektu-univerzity-palackeho-obdaruji-opustene-7685004?fbclid=IwAR2cJ91_NGw8zghTn7gGojDy1UbWDlUPRJxqnfNsm0V5nt8-q2lxVDuNqWc

 

Tým studentů Univerzity Palackého zahajuje třetí ročník dobročinného projektu Vánoce pro všechny. Zaměřuje se na opuštěné pacienty v léčebnách dlouhodobě nemocných a domovech pro seniory v Olomouckém kraji. Ambicí studentů je rozšířit počty obdarovaných třeba o děti s autismem.

„Otevřely se dveře a vešla Nela Chudová. Pak řekla tři věty a okamžitě bylo jasné, že budeme chtít pomoct, jak to nejvíc půjde,“ svěřuje se s pocity z prvního setkání s organizátorkou akce Vánoce pro všechny Nelou Chudovou ředitelka univerzitní knihovny Helena Sedláčková. Univerzita obecně poskytuje studentům zázemí pro sběr dárků a pomáhá i s propagací. „Pozitivní odezva nás neskutečně překvapila. Řekli jsme si, že bychom každý rok rádi přidali alespoň jedno další zařízení,“ dodává Sedláčková.

Pravidelným příjemcem dárků jsou pacienti v léčebně dlouhodobě nemocných v olomoucké vojenské nemocnici, potvrzuje náměstkyně ředitele Hana Zrníková. „Jsou tam lidi, za kterými nikdo nechodí, a právě tato předvánoční akce pro ně byla povzbuzením, potěšením, ale i pro pečující personál. Oni předávají pozitivní energii i těm zaměstnancům,“ vypráví.

A přidává jeden příklad: „Pacientka, za kterou nikdo nechodil, nás velmi dojala tím, že se neustále ptala, co má za dárek zaplatit, protože to byl asi první dárek, který dostal, jinak od ní pořád někdo něco bral. Nebyla schopná pochopit, že se taky dávají dárky a nemusí za ně platit.“

Pacientům zazpívá Tomáš Klus

Podle jedné z dobrovolnic Veroniky Špalkové se každým rokem rozšiřuje portfolio zařízení, do kterých dárky lidí putují. Tentokrát to bude Dům pokojného stáří v Bohuslavicích či centrum pro děti s autismem. „My jsme se museli trošku chytnout za nos, protože nám došlo, že těch skupin obyvatel, o kterých se moc nemluví a na které se zapomíná i v tom vánočním čase, je víc,“ doplňuje Špalková.

Koncem listopadu se organizátoři vypraví do všech oslovených zařízení, zjistí přání klientů a na začátku prosince je zveřejní na svých webových stránkách. Lidé si pak můžou zarezervovat konkrétní dárek. Ten pak stačí do 17. prosince přinést na recepci Knihovny Univerzity Palackého v Olomouci. Akci Vánoce všem letos podpořil podle organizátorů také zpěvák Tomáš Klus. Na konci listopadu navštíví vojenskou nemocnici a pacientům věnuje malý soukromý koncert i krátké povídání.

 

wrapkit

Cílem dobročinného neziskového projektu Vánoce pro všechny je obdarování seniorů, kteří jsou nuceni zůstat během vánočních svátků v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8,
771 47 Olomouc,
Česko

© 2023 Vánoce Všem.