Wrapkit

wrapkit

Studenti shánějí dárky nemocným, seniorům a autistům. Hledají pomocníky

https://olomouc.idnes.cz/olomoucky-kraj-vanoce-pro-vsechny-darky-seniori-nemocni-deti-dobrovolnici-1u5-/olomouc-zpravy.aspx?c=A181122_440913_olomouc-zpravy_stk&fbclid=IwAR02JB2Q9eq89l9y2EeM54fuB935PdAHS0T7xJDcmjyERum7jB8avF9G7Rw

Již potřetí, ovšem ve výrazně větším měřítku, spouští studenti Univerzity Palackého akci, při níž chtějí sehnat vánoční dárky pro lidi v domově pro seniory či léčebnách dlouhodobě nemocných a také pro děti s autismem. Do akce se může zapojit kdokoli, příští týden si lidé budou moci vybrat, jaký dárek dětem či seniorům pořídí.

„V roce 2016 jsme začínali v léčebně dlouhodobě nemocných při olomoucké Vojenské nemocnici pouze se třemi dobrovolníky u deseti pacientů. Loni jsme projekt rozšířili o obdobnou léčebnu v Moravském Berouně, počet obdarovaných i dobrovolníků se výrazně navýšil,“ popisuje studentka politologie Nela Chudová, jež stála u zrodu projektu Vánoce pro všechny.

Dohromady už díky němu mělo svůj vánoční dárek 85 starých a často osamocených lidí. Tento rok se kromě seniorů v olomoucké a moravskoberounské léčebně dostane i na děti z olomouckého centra Jdeme Autistům Naproti či na seniory v Domě pokojného stáří v Bohuslavicích na Prostějovsku.

Organizátoři akce na konci listopadu na všechna tato místa zajedou, aby od seniorů a malých pacientů zjistili jejich přání. Příští sobotu 1. prosince je zveřejní na webu, kde si lidé mohou zamluvit konkrétní dárek s tím, že ho následně koupí.

„Předání dárečku je pak velmi jednoduché. Po rezervaci a vyplnění krátkého formuláře lidé dárek zabalí, označí jmenovkou a do 17. prosince přinesou v Olomouci na recepci knihovny Univerzity Palackého na Biskupském náměstí,“ doplňuje Chudová.

Lidé mohou přispět i balíčky s cukrovím či zasláním peněz

Zjišťovat jednotlivá přání do jednoho ze zařízení se studenty navíc 28. listopadu vyrazí také známý zpěvák Tomáš Klus, jenž letos tento projekt podpořil.

Kromě dárků chce Chudová se svým týmem dětem a seniorům rozdat balíčky s cukrovím. Také to mohou lidé do univerzitní knihovny nosit.

„Vyslyšeli jsme také časté dotazy z minulých let a zavedli jsme možnost zasílání peněz na náš transparentní účet pro ty, kteří se nacházejí v zahraničí, nebydlí v okolí Olomouce nebo z jakéhokoli důvodu nemohou dárek fyzicky doručit,“ doplňuje Chudová. Samotné předání dárků a cukroví má naplánované na 18. a 19. prosince.

Nyní organizátoři na svém webu shánějí dobrovolníky, kteří by letos se vším pomohli. Potřeba jsou mimo jiné lidé na sesbírání přání v jednotlivých léčebnách a zařízeních, na balení dárků a cukroví, pomocníci na stěhování všech zhruba dvou set balíčků a také řidiči s auty na jejich rozvoz či pomocníci na přípravu vánočního večírku pro rodiny dětí s autismem.

 

wrapkit

Cílem dobročinného neziskového projektu Vánoce pro všechny je obdarování seniorů, kteří jsou nuceni zůstat během vánočních svátků v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8,
771 47 Olomouc,
Česko

© 2023 Vánoce Všem.