Wrapkit

wrapkit

Vánoce pro všechny

Dnes, o čtyři roky později, je dobrovolníků více než šedesát a dárky dostalo skoro tři sta seniorů a dětí z centra JAN. Řeč je o projektu Vánoce pro všechny.

Jak zdůrazňují i na svých stránkách, jde dobrovolníkům hlavně o 
Vánoce pro lidi, na které se často zapomíná. Konkrétně jde o pacienty různých oddělení LDN na Olomoucku a děti s poruchou autistického spektra z Centra JAN – jdeme autistům naproti.

Před čtyřmi lety, kdy projekt vznikl, ještě žádná podobná aktivita, která by byla zaměřená na seniory, neexistovala. Nebo o ní aspoň koordinátorky projektu Veronika Špalková a Nela Chudová nevěděly. 
Rozhodly se proto samy navštvívit seniory na oddělení LDN Vojenské nemocnice Olomouc, strávit s nimi nějaký čas a zjistit, co by si přáli k Vánocům. Prvních 15 přání pak zveřejnily ve facebookové skupině Univerzity Palackého... a první ročník projektu Vánoce pro všechny byl na světě.

Jeho hlavním záměrem není jen odbarovat lidi, kteří nemohou strávit Vánoce doma, ale hlavně s nimi strávit čas. Proto dobrovolníci vyjíždějí začátkem prosince zjišťovat přání seniorů a před Štědrým dnem i osobně předávají všechny dárky. 

Dnes už má projekt vlastní webové stránky i stránky na Facebooku a kromě Vojenské nemocnice funguje i v LDN Moravský Beroun, Domově pokojného stáří Bohuslavice a letos nově i LDN Šternberk.

Projekt se ale nejmenuje Vánoce pro pacienty LDN, ale Vánoce pro všechny. Proto začaly organizátorky minulý rok spolupracovat i s Centrem JAN, které poskytuje péči dětem s poruchou autistického spektra. I těmto dětem plní jejich vánoční přání a pár dní před Štědrým dnem pořádají pro ně, jejich rodiče i zaměstnance centra vánoční večírek. Ten se letos uskuteční v pátek 20. prosince.

Jaké jsou novinky letošního ročníku Vánoc pro všechny? Jak vypadalo vyptávání vánočních přání seniorů? Co dobrovolníky, kteří se jej účastnili, nejvíc potěšilo nebo překvapilo? 

Více zde. 

 

wrapkit

Cílem dobročinného neziskového projektu Vánoce pro všechny je obdarování seniorů, kteří jsou nuceni zůstat během vánočních svátků v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8,
771 47 Olomouc,
Česko

© 2023 Vánoce Všem.