Wrapkit

wrapkit

Senioři se i letos dočkají vánoční nadílky díky projektu Vánoce pro všechny, organizátorkami jsou studentky UP

Letos budou obdarováni senioři z léčebny pro dlouhodobě nemocné v Moravském Berouně, Domu pokojného stáří v Bohuslavicích a ve Vojenské nemocnici Olomouc. "Ve skupinkách dobrovolníků se osobně setkáme s jednotlivými klienty a zeptáme se jich, jak se jim daří a co si přejí. Všechna přání poté zavěsíme na naše webové stránky www.vanocevsem.cz, kde si může kdokoliv přání zarezervovat," uvedla zakladatelka projektu Nela Melicharová. Dárky se budou poté shromažďovat v univerzitní knihovně a dobrovolníci je odvezou zpět klientům.

Na rozdíl od loňska tvůrci projektu zrušili možnost nadílky vánočního cukroví. "Uvědomujeme si, že se chystáme navštívit nejohroženější skupinu z epidemického hlediska. Chceme udělat vše proto, aby to bylo naprosto bezpečné. Na druhé straně jsou to zároveň i nejzranitelnější skupiny, které nejčastěji podléhají osamění a smutku. Proto chceme projekt uskutečnit i letos, byť to bude daleko složitější na organizaci," uvedla další organizátorka Veronika Krátka Špalková.

Podle zástupců zdravotnických zařízení bude letos atmosféra kvůli pandemii velmi emotivní. "Zapojili jsme se již třetím rokem, našim pacientům to opravdu zpestří konec roku. Letos to bude pro ně ještě více emotivnější, protože už od září za nimi nemohou docházet ani rodiny, jsou zakázané návštěvy," uvedla Lada Hanáčková z léčebny v Moravském Berouně. "Senioři jsou opravdu velmi sociálně odříznutí, chceme v těchto aktivitách pokračovat. Život se kvůli různým opatřením nezastavil, ti lidé potřebují sociální kontakty," uvedla Marta Nimrichterová z vojenské nemocnice.

Projekt vznikl v roce 2016, kdy bylo obdarováno prvních 15 pacientů z Vojenské nemocnice v Olomouci. Poslední dva roky se jejich počet pohybuje už kolem 300. Mezi dárci jsou studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého i veřejnost. Přání seniorů jsou většinou skromná - jedná se o kosmetiku, pyžama, papuče, župan, ale organizátoři vezli do léčebny už i houpací křeslo.

Více info zde.

wrapkit

Cílem dobročinného neziskového projektu Vánoce pro všechny je obdarování seniorů, kteří jsou nuceni zůstat během vánočních svátků v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8,
771 47 Olomouc,
Česko

© 2023 Vánoce Všem.