Wrapkit

wrapkit

Vánoce opět budou pro všechny. Univerzitní dobrovolníci plánují rozdávat radost i v době pandemie

Více než 280 obdarovaných seniorů a přes 400 rozdaných dárků „na přání“. Dobročinná iniciativa studentů Univerzity Palackého Vánoce pro všechny už více než tři roky rozdává radost v léčebnách dlouhodobě nemocných i dětem s poruchou autistického spektra. Navzdory přetrvávajícím omezením kvůli pandemii covid-19 se koordinátorky rozhodly, že udělají maximum pro to, aby radost mohly rozdávat i letos.

Za dodržení přísných hygienických podmínek se v tomto roce projektu zúčastní LDN Moravský Beroun, Dům pokojného stáři v Bohuslavicích i Vojenská nemocnice v Olomouci. Pro děti z organizace JAN – Jdeme Autistům Naproti se pak připravuje pestré předvánoční setkání.

Senioři budou moct sdělit svá přání

„Ačkoliv je situace s koronavirem nebezpečná zvlášť pro seniory, je to právě tato těžká doba, kdy je na čase udělat vše, co je v našich silách, abychom Vánoce pacientům v léčebnách pro dlouhodobě nemocné co nejvíce zpříjemnili,“ řekla koordinátorka projektu Nela Melicharová.

Dobrovolníci mají v plánu seniory navštívit na začátku prosince – 1. 12. v Moravském Berouně a 2. 12. v Bohuslavicích a ve Vojenské nemocnici v Olomouci. Tato návštěva bude jako vždy ve znamení seznámení se s pacienty a zjištění jejich přání na vánoční dárky.

„Díky tomu, že seniory navštívíme poprvé na začátku prosince a podruhé pak před Vánoci už se zabalenými dárky, je vše daleko osobnější. Nejde pak ani tolik o ten dárek jako o to, že jim ho přinese někdo, kdo si na ně už podruhé udělal z vlastní iniciativy čas,“ vysvětlila Melicharová myšlenku projektu.

Aby se mohl projekt uskutečnit v plánovaném rozsahu, hledají koordinátorky i letos dobrovolníky a organizátory, kteří by byli ochotní zapojit se a pomoct s přípravami. Forma pomoci přitom může být různorodá – ať už se člověk rozhodne vyjet společně za seniory, nebo pomáhat při balení a organizování dárků.

„Na konkrétních opatřeních se budeme s vedoucími jednotlivých zařízení domlouvat. Ve hře je jak testování dobrovolníků na covid-19, tak sbírka peněz na respirátory jak pro nás, tak pro seniory, které navštívíme,“ uvedla druhá z organizátorek Veronika Krátka Špalková. Již nyní je nicméně jisté, že kvůli koronavirové situaci a s ohledem na maximální bezpečí pro seniory tentokrát neproběhne tradiční pečení a sbírka cukroví.

Předtím než se za seniory dobrovolníci s dárky vydají, bude jako každý rok probíhat příprava všech nezbytností ve Studentském klubu UP v prostorách Knihovny UP. Rozdávání dárků proběhne těsně před Vánoci, 21. prosince ve Vojenské nemocnici a v Bohuslavicích a 22. prosince v Moravském Berouně.

Večírek pro děti na nádvoří Zbrojnice

I tento rok se projektu zúčastní také děti z organizace JAN – Jdeme Autistům Naproti. Organizátoři pro ně chystají program na 22. prosince večer, kdy se na nádvoří Knihovny UP sejdou rodiče s dětmi a společně budou zpívat koledy, pít punč a rozdávat dárky. Toto setkání bude zároveň vyvrcholením celého letošního „nadělování“.

„Letos jsme zvolili alternativu večírku, který bude kratší a bude probíhat venku na nádvoří. Zkrátka jsme nechtěli přijít o kouzlo, které nám nabízí společné setkání,“ uzavřela Krátka Špalková.

Více informací na webu vanocevsem.cz.

Více info zde. 

wrapkit

Cílem dobročinného neziskového projektu Vánoce pro všechny je obdarování seniorů, kteří jsou nuceni zůstat během vánočních svátků v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8,
771 47 Olomouc,
Česko

© 2023 Vánoce Všem.