Wrapkit

wrapkit

Projekt olomouckých studentů už po páté zpříjemňuje Vánoce seniorům a dětem

Olomouc – Už pátým rokem funguje dobročinný neziskový projekt Vánoce pro všechny, který organizují studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Letos i za ztížených podmínek kvůli pandemii koronaviru dostanou vánoční dárky senioři z Léčebny dlouhodobě nemocných ve Vojenské nemocnici v Olomouci, v Moravském Berouně a také v Domě pokojného stáří v Bohuslavicích. Projekt se nezaměřuje pouze na seniory, ale také na děti s poruchou autistického spektra z centra Jdeme autistům naproti v Olomouci.

„Chodíme se seniorů a dětí osobně ptát, co si přejí. Ze začátku jsou skromní a řeknou, že je potěší jen naše přítomnost a zdraví, ale poté jak si s nimi více povídáme, tak zjistíme, co si přejí," řekla jedna z koordinátorek celého projektu Nela Melicharová. Od 7. do 18. prosince si lidé můžou zaregistrovat na webu vánocevšem.cz dárek, který po koupi donesou kdykoliv v otevírací době do Zbrojnice Knihovny Univerzity Palackého. Senioři si přejí nejčastěji maličkosti, jako jsou kosmetické balíčky, papuče, knihy nebo kalendáře. Minulý rok ale díky tomuto projektu dostala seniorka v zařízení v Moravském Berouně dokonce houpací křeslo.

Pomoci můžou lidé nejen koupí dárku nebo věcí do společných prostor zařízení, ale můžou se zapojit do výroby přáníček nebo rozdávání dárků. Také můžou přispět na bankovní účet: 2101507010/2010. „Dozvěděla jsem se o projektu minulý rok a přišlo mi automatické se zúčastnit. Když jsem poté na fotkách z předávání viděla, jak jsou senioři potěšení, tak jsem věděla, že to má určitě smysl," řekla dobrovolnice Zuzana Kačorová.

Projekt Vánoce pro všechny funguje od roku 2016. První dva roky se zapojovali primárně studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého v Olomouci, v současnosti už se angažuje i široká veřejnost. Minulý rok se zapojilo ohromné množství dobrovolníků. „Do Moravského Berouna nás přijelo dvacet včetně fotografů a kameramana," uvedla další z koordinátorek Veronika Krátká Špálková. Tato situace se letos ale nebude opakovat. Na každé oddělení půjdou předat vánoční dárky maximálně dva dobrovolníci. Samozřejmě budou mít jak negativní test na koronavirus, tak také všechny ochranné pomůcky, aby se při této návštěvě nenakazil nikdo z přítomných. Dobrovolníci a koordinátorky půjdou osobně předat dárky 21. a 22. prosince. Letos ještě místo krabičky cukroví dostane každý obdarovaný jen symbolický jeden perníček.

Celý dobročinný projekt vyvrcholí tradičním vánočním večírkem pro děti z centra JAN a jejich rodiče. Akce se bude tento rok konat 22. prosince na čerstvém vzduchu v areálu Zbrojnice Knihovny Univerzity Palackého.

wrapkit

Cílem dobročinného neziskového projektu Vánoce pro všechny je obdarování seniorů, kteří jsou nuceni zůstat během vánočních svátků v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8,
771 47 Olomouc,
Česko

© 2023 Vánoce Všem.