Wrapkit

wrapkit

UNIVERZITNÍ DOBROVOLNÍCI OPĚT PLÁNUJÍ VÁNOCE PRO VŠECHNY. POTĚŠÍ SENIORY I DĚTI

Za dodržení přísných hygienických podmínek se v tomto roce projektu zúčastní LDN Moravský Beroun, Dům pokojného stáři v Bohuslavicích i Vojenská nemocnice v Olomouci. Pro děti z organizace JAN – Jdeme Autistům Naproti se pak připravuje pestré předvánoční setkání.

Senioři budou moct sdělit svá přání

"Ačkoliv je situace s koronavirem nebezpečná zvlášť pro seniory, je to právě tato těžká doba, kdy je na čase udělat vše, co je v našich silách, abychom Vánoce pacientům v léčebnách pro dlouhodobě nemocné co nejvíce zpříjemnili," řekla koordinátorka projektu Nela Melicharová. Dobrovolníci mají v plánu seniory navštívit na začátku prosince – 1. 12. v Moravském Berouně a 2. 12. v Bohuslavicích a ve Vojenské nemocnici v Olomouci. Tato návštěva bude jako vždy ve znamení seznámení se s pacienty a zjištění jejich přání na vánoční dárky. "Díky tomu, že seniory navštívíme poprvé na začátku prosince a podruhé pak před Vánoci už se zabalenými dárky, je vše daleko osobnější. Nejde pak ani tolik o ten dárek jako o to, že jim ho přinese někdo, kdo si na ně už podruhé udělal z vlastní iniciativy čas," vysvětlila Melicharová myšlenku projektu.

Aby se mohl projekt uskutečnit v plánovaném rozsahu, hledají koordinátorky i letos dobrovolníky a organizátory, kteří by byli ochotní zapojit se a pomoct s přípravami. Forma pomoci přitom může být různorodá – ať už se člověk rozhodne vyjet společně za seniory, nebo pomáhat při balení a organizování dárků. "Na konkrétních opatřeních se budeme s vedoucími jednotlivých zařízení domlouvat. Ve hře je jak testování dobrovolníků na covid-19, tak sbírka peněz na respirátory jak pro nás, tak pro seniory, které navštívíme," uvedla druhá z organizátorek Veronika Krátka Špalková. Již nyní je nicméně jisté, že kvůli koronavirové situaci a s ohledem na maximální bezpečí pro seniory tentokrát neproběhne tradiční pečení a sbírka cukroví.

Předtím, než se za seniory dobrovolníci s dárky vydají, bude jako každý rok probíhat příprava všech nezbytností ve studentském klubu UP v prostorách Knihovny Univerzity Palackého. Rozdávání dárků proběhne těsně před Vánoci, 21. prosince ve Vojenské nemocnici a v Bohuslavicích a 22. prosince v Moravském Berouně.

Večírek pro děti na nádvoří Zbrojnice
I tento rok se projektu zúčastní také děti z organizace JAN – Jdeme Autistům Naproti. Organizátoři pro ně chystají program na 22. prosince večer, kdy se na nádvoří Knihovny Univerzity Palackého sejdou rodiče s dětmi a společně budou zpívat koledy, pít punč a rozdávat dárky. Toto setkání bude zároveň vyvrcholením celého letošního "nadělování". "Letos jsme zvolili alternativu večírku, který bude kratší a bude probíhat venku na nádvoří. Zkrátka jsme nechtěli přijít o kouzlo, které nám nabízí společné setkání," uzavřela Krátka Špalková.

Více zde.

wrapkit

Cílem dobročinného neziskového projektu Vánoce pro všechny je obdarování seniorů, kteří jsou nuceni zůstat během vánočních svátků v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8,
771 47 Olomouc,
Česko

© 2024 Vánoce Všem.