Wrapkit

O nás

 5 let, 1 univerzita, 5 navštívených zařízení, přes 600 obdarovaných seniorů, více než stovka dobrovolníků, přes tisíc dárků, nespočet zmínek v médiích 

Projekt Vánoce pro všechny je dobročinný neziskový projekt studentů a studentek Univerzity Palackého. Zaměřuje se na skupiny obyvatel, kteří žijí mezi námi a na které se často zapomíná. V prvních dvou ročnících se projekt soustředil čistě na pacienty Léčeben dlouhodobě nemocných (LDN), kteří trávili svátky o samotě. Před dvěma lety byl projekt poprvé  rozšířen o zařízení jiného charakteru: kromě LDN jsme navštívili také centrum pro děti s autismem a Domov pokojného stáří v Bohuslavicích. Loni jsme řady LDN zařízení rozšíli o LDN ve Šternberku. Celkově tedy bylo v roce 2019 do projektu zařazeno 5 zařízení. Letošní ročník je skromnější, ale zato o poznání náročnější. Kvůli pandemii koronaviru jsme nuceni maličko ubrat, nemůžeme navšítivit tolik zařížení, kolik bychom si přáli, nemůžeme zapojit tolik dobrovoníků, kolik se nám hlásí, ani nemůžeme přijmou doma upečené cukroví od našich mnohdy dlouholetých příznivců. Jsme ale nezdolní a jubilejní pátý ročník si nenecháme jen tak vzít!

Abychom dostáli našemu názvu Vánoce pro všechny, rozhodli jsme se před dvěma lety do projektu zahrnout také centrum pro autistické děti JAN z.s. a měli jsme nesmírnou radost, že se večírek, který jsme pro ně uspořádali, setkal s nadšením. Loni jsme na tuto započatou tradici úspěšně navázali, no a letos můžeme s potěšením oznámit, že centrum JAN je zapojeno opět. Večírek bude v trochu jiném kabátku a usteční se venku pod hvězdami. Přesto si myslíme, že vánoční stromeček, dárečky a milá společnost udělají dětem a jejich rodinám radost. A kdo ví, třeba nám do toho i pohádkově nasněží. 

Jde nám totiž o rozmanitost. Jde nám o vánoční radost ve tvářích úplně všech bez ohledu na jejich věk, onemocnění, potřeby, situaci… Jde nám o nastolení veřejné debaty na témata, na která nezbývá čas ani prostor. Jde nám o lidi, na které se nejvíce zapomíná. 

Začínali jsme o Vánocích 2016 v LDN Vojenská nemocnice Olomouc pouze se třemi dobrovolníky u patnácti pacientů. Před třemi lety jsme náš projekt rozšířili o LDN v Moravském Berouně a počet obdarovaných i dobrovolníků se výrazně navýšil. Předloni jsme dále expandovali, jak v počtu zařízení, tak i v jejich diverzitě a ve stejném módu pokračujeme.

Máte-li zájem uspořádat tento projekt i ve Vašem městě, neváhejte se nám ozvat! Jsme připraveni Vám poskytnout veškeré potřebné informace a podklady nutné k realizaci.

Vzhledem k většímu počtu zařízení i pacientů jsme v posledních letech zapojili do propagace i mimouniverzitní média a snažili se tak oslovit i širokou olomouckou veřejnost. Totéž děláme i letos, navdory tomu, že jsme se nerozrostli. Organizace je ovšem náročnější a dárků ke koupi i tak dosti. Na tomto místě bychom rádi srdečně poděkovali celému PR týmu Univerzity Palackého v Olomouci. Nezištně se nám nabídli a opakovaně nám propůjčují své zkušenosti se spoluprácí s médii. Velice si ceníme toho, že se naše alma mater rozhodla projekt natolik podpořit. Všem tímto srdečně děkujeme!

wrapkit

Cílem dobročinného neziskového projektu Vánoce pro všechny je obdarování seniorů, kteří jsou nuceni zůstat během vánočních svátků v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8,
771 47 Olomouc,
Česko

© 2024 Vánoce Všem.