Wrapkit

wrapkit

Studentky opět chystají dárky pro osamělé seniory

Dobročinný projekt s pětiletou tradicí nazvaný Vánoce pro všechny bude navíc letos podle zástupců zdravotnických zařízení patrně ještě emotivnější kvůli osamělosti seniorů způsobené zákazem návštěv v rámci ochranných opatření proti šíření koronaviru. Organizátoři se nechají na covid-19 otestovat a počítají při návštěvě s veškerými ochrannými pomůckami. Letos budou obdarováni senioři z léčebny pro dlouhodobě nemocné v Moravském Berouně, Domu pokojného stáří v Bohuslavicích a olomoucké Vojenské nemocnice. „Ve skupinkách dobrovolníků se osobně setkáme s jednotlivými klienty a zeptáme se jich, jak se jim daří a co si přejí. Všechna přání poté zavěsíme na naše webové stránky www.vanocevsem.cz, kde si může kdokoli přání zarezervovat,“ shrnula zakladatelka projektu Nela Melicharová. Dárky se budou poté shromažďovat v univerzitní knihovně a dobrovolníci je odvezou seniorům. Na rozdíl od loňska tvůrci projektu zrušili možnost nadílky vánočního cukroví. „Uvědomujeme si, že se chystáme navštívit z epidemického hlediska nejohroženější skupinu. Chceme udělat všechno pro to, aby to bylo naprosto bezpečné. Na druhou stranu jsou to zároveň i nejzranitelnější skupiny, které nejčastěji podléhají osamění a smutku. Proto chceme projekt uskutečnit i letos, byť to bude daleko složitější,“ uvedla další organizátorka Veronika Krátka Špalková.

Senioři chtějí většinou kosmetiku, oblečení či papuče Podle zástupců zdravotnických zařízení bude letos atmosféra ovlivněná koronavirovými omezeními. „Zapojili jsme se třetím rokem, našim pacientům to opravdu zpestří konec roku. Letos to pro ně bude ještě více emotivnější, neboť už od září za nimi nemohou docházet ani rodiny, protože jsou zakázané návštěvy,“ nastínila Lada Hanáčková z léčebny v Moravském Berouně. „Senioři jsou opravdu velmi sociálně odříznutí, takže chceme v těchto aktivitách pokračovat. Život se kvůli různým opatřením nezastavil, ti lidé potřebují sociální kontakty,“ doplnila Marta Nimrichterová z Vojenské nemocnice. Projekt vznikl v roce 2016, kdy bylo obdarováno prvních patnáct pacientů z Vojenské nemocnice. Poslední dva roky se jejich počet pohybuje už kolem tří stovek. Mezi dárci jsou studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého i veřejnost. Přání seniorů jsou většinou skromná – jedná se o kosmetiku, pyžama, papuče či župan, organizátoři ale vezli do léčebny už i houpací křeslo. (ČTK) 

wrapkit

Cílem dobročinného neziskového projektu Vánoce pro všechny je obdarování seniorů, kteří jsou nuceni zůstat během vánočních svátků v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8,
771 47 Olomouc,
Česko

© 2024 Vánoce Všem.